Blaty łazienkowe z kamienia naturalnego granit, konglomerat i marmur


Wykorzystanie naturalnych materiałów w aranżacji łazienki to dzisiaj silny trend, dlatego dużym powodzeniem cieszą się blaty łazienkowe z kamienia naturalnego. Ich zaletą jest nie tylko trwałość i solidność, ale przede wszystkim stylowy wygląd, który dodaje każdemu wnętrzu klasy i elegancji.

Jaki kamienny blat do łazienki który kamień wybrać?

Na blat do łazienki wykorzystane mogą być różne gatunki kamienia naturalnego, jednak najczęściej jest to granit i marmur. Są to materiały, które świetnie sprawdzają się nie tylko do produkcji blatów, ale także innych elementów wykończeniowych i dekoracyjnych stosowanych w łazience np. płytek, czy też umywalek.

Blaty z granitu trwałe i piękne

Blaty granitowe do łazienki uznawane są za najtrwalsze i są dostępne w wyjątkowo szerokiej gamie kolorystycznej – najczęściej w przeróżnych odcieniach grafitu, szarości, beżu oraz czerwieni. Z tego względu z łatwością można je dopasować do wystroju i stylu łazienki. Zaletą tego materiału jest duża odporność na ścieranie, zarysowania i wilgoć (nie wymaga impregnacji), dlatego świetnie sprawdza się w pomieszczeniach typu łazienka czy kuchnia. Do łazienki warto wybrać gładko polerowane blaty z granitu, ponieważ będzie łatwiej je utrzymać w czystości.

Blaty z marmuru luksusowe i wymagające

Marmur to szlachetny kamień, który jest symbolem luksusu i piękna. Marmurowe posadzki, schody, czy właśnie łazienki spotkać można zarówno w dawnych pałacach, jak i współczesnych apartamentach. Ponieważ materiał ten jest łatwiejszy do obróbki niż granit, można z niego tworzyć fantazyjne elementy dekoracyjne we wnętrzach. Blaty łazienkowe z marmuru najlepiej prezentują się w dużych łazienkach urządzonych np. w stylu klasycznym, bądź glamour. Warto pamiętać, że marmur jest bardziej wymagający, jeśli chodzi o pielęgnację – wykonany z niego blat pod umywalkę wymaga częstej impregnacji w celu zabezpieczenia go przed wodą.

Blaty łazienkowe z konglomeratu alternatywa dla blatów z kamienia

Kamienny blat łazienkowy pod umywalkę nablatową wykonany z granitu czy marmuru jest piękny, ale nie zawsze można go zastosować. Ciężki kamień czasami nie pasuje do małych pomieszczeń, ponadto wykorzystanie go w łazience wiąże się z dość sporymi kosztami. Ciekawym substytutem blatu z naturalnego kamienia jest blat kwarcowy, wykonany z konglomeratu składającego się ze zmielonego kamienia i żywicy poliestrowej. To sztuczne tworzywo przypomina naturalny kamień, ponieważ w istocie składa się z niego nawet w 90-95%. Jest jednak od niego nieco lżejsze, tańsze, a także cieplejsze w dotyku. Doceniają go dekoratorzy wnętrz, ponieważ konglomerat produkowany jest w przeróżnych kolorach i wzorach, co daje bardzo duże możliwości aranżacyjne. Jest to materiał dość wytrzymały, jednak podobnie jak marmur, wymaga regularnej impregnacji.

Elementy z kamienia naturalnego w łazience świetnie prezentują się w każdym wnętrzu. W zależności od rodzaju kamienia i sposobu wykończenia blaty łazienkowe może idealnie dopasować zarówno do wnętrz nowoczesnych, jak i retro. W każdym przypadku blaty z granitu, marmuru, czy nawet z konglomeratu wprowadzają do wnętrza naturalne i ponadczasowe piękno, a także odrobinę luksusu i elegancję.

blat łazienkowy