Marmur rodzaje

Marmur - skała powstała z przeobrażenia wapieni, składa się gównie z ziaren kalcytu. W zależności od domieszek może przybierać różne barwy: szarą, białą, różową, kremową, czarną, zieloną. Uroku tym skałom dodają różnorodne formy żyłkowania, tworząc niebanalne kompozycje, których nie znajdziemy pośród innych skał. Marmur można ciąć, szlifować, polerować, płomieniować, szczotkować oraz ryflować.

Skały z gatunku marmurów są zazwyczaj jednorodne, a ich ziarna mineralne są prawie lub zupełnie niewidoczne.

Marmur jest cennym materiałem dla rzeźbiarzy. Popularność materiału można zauważyć w różnych okresach w sztuce. Marmur świetnie sprawdza się jako materiał wnętrzarski. W odbiorze uchodzi za cieplejszy od granitu. Jest to związane z subiektywnym odczuciem klienta. W Polsce marmur wydobywany jest m.in. w Sudetach, Woli Morawickiej, Celinach oraz w Morawicy k.Kielc. Płyty marmurowe polerowane posiadają różne przeznaczenie, tj. okładziny ścienne i podłogowe, parapety, schody, blaty łazienkowe, elementy kominkowe, balustrady oraz ołtarze w kościołach. Subtelne wzornictwo marmurów umożliwia dostosowanie wykonywanych elementów do panującej mody, gustów klienta oraz do całokształtu wyposażenia wnętrz. Gama kolorów i odcieni pozwala na uzyskanie niepowtarzalnego uroku. Trudny do uzyskania przy pomocy innych materiałów efekt doda każdemu wnętrzu niepowtarzalnego charakteru. Ułożone powierzchnie z marmuru, tj. okładziny ścienne, podłogi, parapety, schody mają wyjątkowy wdzięk.

Produkty wykonane z marmuru cechuje naturalność, nie zawierają środków chemicznych, przez co są bezpieczne dla zdrowia. Mają ciepłą barwę, znajdziemy delikatne odcienie bieli, wytworną czerń, jak również kolory ziemi. W ofercie mamy różne rodzaje marmuru. Marmur jest materiałem plastycznym, łatwo poddaje się obróbce, tworząc falujące brzegi oraz delikatne kontury.

Decydując się na wykorzystanie materiału na otwartej przestrzeni należy być ostrożnym, gdyż polerowane powierzchnie są narażone na działania czynników atmosferycznych. Mogą ulec zmatowieniu. Kamień ten nie jest wykorzystywany do produkcji zewnętrznych elementów, parapetów, czy schodów. 


Marmury - przegląd