Marmur we wnętrzach ceniony kamień naturalny

Szlachetny marmur wykorzystywany był w budownictwie już w starożytności i przez kolejne wieki doceniali go zarówno architekci, jak i rzeźbiarze. Do dzisiaj można podziwiać wykonane z niego elementy majestatycznych świątyń czy pałaców, a także rzeźby, które wyszły spod dłuta największych mistrzów takich jak Michał Anioł. Obecnie marmur wciąż pełni wciąż ważną funkcję w wykończeniu wnętrz i świetnie prezentuje się zarówno w klasycznych, jak i nowoczesnych stylach. Najczęściej służy do produkcji blatów, parapetów oraz schodów, ale spotkać go można także na posadzkach, a nawet na elewacjach.

Marmur kamień naturalny o wielu obliczach

Podobnie jak granit, także marmur występuje w wielu miejscach na świecie, jednak za najpiękniejszy uznawany jest ten pochodzący z Włoch (najsłynniejszy włoski marmur sprowadzany jest z Carrary), Hiszpanii, czy Chorwacji. Nie wszyscy wiedzą, że również w Polsce wydobywa się marmur. Jego złoża występują w Sudetach w dwóch odmianach: Biała i Zielona Marianna oraz nieco bliżej w Woli Morawickiej, Celinach oraz w Morawicy k. Kielc. Bez względu na miejsce wydobycia materiał ten powstaje w wyniku przeobrażenia wapieni i składa się głównie z kalcytu bądź dolomitu.

Jeśli chodzi o kolory marmur zwykle występuje w następujących odcieniach:
- kości słoniowej,
- bieli,
- szarości,
- beżu i żółci,
- błękitu,
- brązu,
- czerni.
W przeciwieństwie do granitu płyty marmurowe potrafią być niemal całkowicie pozbawione wzorów, choć zawsze występują na nich jakieś przeżylenia. Można jednak znaleźć na przykład piękny biały marmur włoski z ledwie widocznymi szarymi wstęgami, który pięknie będzie się prezentował na ścianach bądź podłodze. Wzorzyste i kolorowe płyty marmurowe świetnie sprawdzają się z kolei jako parapety lub efektowne blaty łazienkowe, lub kuchenne.

Marmur we wnętrzach

Właściwości fizyczne marmuru nieco różnią się od właściwości granitu. O ile ten drugi uznawany jest za niemal niezniszczalny, o tyle marmur ma kilka słabości, o których warto pamiętać. Przede wszystkim jest to materiał nieco mniej twardy, dlatego idealnie nadaje się do obróbki i tworzenia z niego wyszukanych rzeźb i zdobień. Choć dość dobrze radzi sobie z wysokimi i niskimi temperaturami, jest wrażliwy na wilgoć, która z czasem może wpłynąć na jego wygląd. Z tych względów marmur stosuje się przede wszystkim do aranżacji wnętrz, natomiast na zewnątrz zaleca się granit. Marmur we wnętrzach wykorzystywany jest przede wszystkim jako:
- blaty kuchenne,
- blaty łazienkowe,
- parapety wewnętrzne,
- schody wewnętrzne.
Niekiedy spotkać można również podłogi z kolorowego, białego lub czarnego marmuru. Jednak ze względu na to, że kamień ten nie jest odporny na wszelkie uszkodzenia mechaniczne, lepiej go wykorzystać w miejscach nieco mniej eksploatowanych. Dlatego doskonałym wyborem będą marmurowe schody bądź marmurowa posadzka w łazience, ale już w kuchni lepiej postawić na trwalszy granit.

Wiele osób marzy o wykorzystaniu szlachetnego kamienia naturalnego w aranżacji swojego wnętrza, jednak obawia się jego ceny. Marmur tymczasem jest zwykle tańszy od granitu, dlatego może być jego substytutem. Warto wiedzieć, że odpowiednio pielęgnowane blaty, czy parapety wewnętrzne z marmuru mogą być równie trwałe co te granitowe. Cena marmuru zależy jednak od gatunku. Różnice mogą sięgać kilkuset złotych za metr bieżącym, dlatego warto skorzystać z usług dostawcy mającego największy wybór tego kamienia.


Marmury - przegląd